برنده گان جام جهانی فوتبال از سال 1930 تا سال 2022

برنده گان جام جهانی فوتبال از سال 1930 تا سال 2022

جام جهانی فوتبال یکی از معتبرترین رویداد های ورزشی در جهان اسـت. هر چهار سال یک‌بار، جام جهانی بهترین تیم هاي‌ ملی جهان را برای یک رقابت یک ماهه گرد هم می آورد. این شورای فیفا اسـت کـه کشور میزبان را انتخاب می کند. دراین قسمت از دنیا بت فهرست کاملی از برندگان جام جهانی فوتبال، نفرات دوم و مقام سوم آمده اسـت.

 

فوتبال جام جهانی: تاریخچه، فینال ها، برندگان و کشورهای میزبان

برنده گان جام جهانی فوتبال از سال 1930 تا سال 2022

فوتبال محبوب‌ترین ورزش در جهان اسـت و تعداد زیادی از طرفداران ورزش با این موضوع بحث نمیکنند. هیچ ورزش دیگری مانند فوتبال در طول سالیان گذشته توانایی جذب تخیل جهان را نشان نداده اسـت. و جام جهانی فوتبال را می‌توان نمایشگاهی از همه ی چیزهای خوبی کـه فوتبال ارائه می دهد درنظر گرفت.

 

این مسابقات کـه هر چهار سال یکبار برگزار میشود، لحظات فراموش نشدنی زیادی را برای ورزش دوستان رقم زده اسـت. همچنین بـه عنوان سکوی پرتاب برای تعداد زیادی از ابر ستاره هاي‌ آینده عمل کرده اسـت. پس از المپیک، مسابقات جام جهانی فوتبال بی شک بزرگ ترین تماشایی در دنیای ورزش اسـت. همچنین گرانترین و پربیننده ترین رویداد تک ورزشی در جهان اسـت.

 

از سال 2018؛ 17 کشور میزبان جام جهانی بوده اند و 79 کشور مختلف در ان شرکت کرده اند. آیا بـه آمار دیگری در مورد جذابیت جهانی فوتبال نیاز دارید؟ در مجموع 204 تیم ملی بـه مرحله مقدماتی جام جهانی فوتبال 2010 راه یافتند. این مقاله از دنیا بت بـه تاریخ مسابقات بزرگ فوتبال، از نخستین نسخه درسال 1930 می‌پردازد. همچنین نگاهی بـه حقایق و سوابق مهم در مورد جام جهانی می‌اندزیم.

 

چه کسی اولین قهرمانی جام جهانی را در سال 1930 برد

برنده گان جام جهانی فوتبال از سال 1930 تا سال 2022

جام جهانی فوتبال 1930 نخستین دوره مسابقات قهرمانی فیفا بود. اروگوئه کـه در المپیک 1928 مدال طلا را کسب کرده بود، بـه عنوان میزبان جام جهانی انتخاب شد. فقط 13 تیم – هفت تیم از آمریکای جنوبی و مرکزی، چهار تیم از اروپا و دو تیم از آمریکای شمالی – دعوت آزاد فیفا را برای شرکت در مسابقات پذیرفتند.

 

سه استادیوم مختلف، کـه همگی در مونته ویدئو قراردارند، برای میزبانی جام جهانی فوتبال درسال 1930 مورد استفاده قرار گرفتند. استادیوم سنتناریو با ظرفیت 90000 نفر، ورزشگاه اصلی بودو بـه طور ویژه برای مسابقات ساخته شد.

 

از ان برای میزبانی هردو نیمه نهایی و فینال استفاده شد. در فینال، اروگوئه میزبان با نتیجه 4 بر 2 تیم ملی فوتبال آرژانتین را شکست داد و جام قهرمانی را بالای سر برد و نخستین قهرمان جام جهانی شد. پابلو دورادو، خوزه پدرو سیا، ویکتوریا ایریارته و هکتور کاسترو برای اروگوئه گلزنی کردند، در حالی کـه کارلوس پوسله و گیرمو استابیله برای آرژانتین گلزنی کردند. اروگوئه با تبدیل شدن بـه نخستین قهرمان جام جهانی تاریخ ساز شد.

 

استابیله نیز با هشت گل این مسابقات را بـه عنوان برترین گلزن بـه اتمام رساند. آخرین بازمانده فینال افتتاحیه جام جهانی فوتبال درسال 1930؛ فرانسیسکو “پانچو” وارالو بود کـه در 100 سالگی درسال 2011 درگذشت.

 

بیشتر بخوانید: سایت شرط بندی ماف بت «Mafbet» ادرس جدید و دارای لایسنس معتبر و شارژ هدیه

 

جام جهانی فوتبال 1934

برنده گان جام جهانی فوتبال از سال 1930 تا سال 2022

ایتالیا میزبان جام جهانی 1934 بود. از این رو این نخستین جام جهانی فوتبال اسـت کـه در اروپا برگزار می‌شود. همچنین این نخستین جام جهانی اسـت کـه یک مرحله مقدماتی دارد. در مجموع 32 تیم وارد مرحله مقدماتی شدند و 16 تیم بـه مسابقات نهایی راه یافتند.

 

اروگوئه قهرمان همیشگی در اعتراض بـه تیم هاي‌ اروپایی کـه چهار سال پیش از سفر بـه جام حذفی امتناع کرده بودند، از شرکت در مسابقات خودداری کرد. ترکیب نهایی شامل 12 کشور از اروپا، دو کشور از آمریکای جنوبی و مرکزی و یک کشور از آمریکای شمالی و آفریقا بود. مصر نخستین کشوری بود کـه نماینده آفریقا بود. هشت شهر مختلف میزبان این مسابقات بودند.

 

فینال جام جهانی فیفا بین ایتالیا و چکسلواکی در استادیوم ملی PNF رم برگزار شد. در حالی کـه کشور میزبان جام جهانی پس از وقت هاي‌ اضافه با نتیجه 2-1 پیروز شد، 55 هزار تماشاگر حضور داشتند. آنتونین پوچ نخستین گل چکسلواکی را بـه ثمر رساند. با این حال رایموندو اورسی در دقیقه 81 بازی را بـه تساوی کشاند و آنجلو شیاویو در وقت اضافه میزبان را بـه تساوی کشاند.

 

جام جهانی فوتبال 1938

برنده گان جام جهانی فوتبال از سال 1930 تا سال 2022

جام جهانی فوتبال 1938 در فرانسه برگزار شد. برای نخستین بار بـه میزبان و مدافع عنوان قهرمانی جواز حضور خودکار داده شد. آرژانتین و اروگوئه از شرکت در مسابقات امتناع کردند زیرا کشور های اروپایی میزبان مسابقات متوالی بودند، در حالی کـه اسپانیا بـه دلیل جنگ داخلی نتوانست در ان شرکت کند.

 

اتریش راه یافت، اما کشور آلمان انها را قبل از مسابقات ضمیمه کرد. از این رو، این مسابقات توسط 15 کشور – 12 از اروپا و یک کشور از آسیا، آمریکای شمالی و آمریکای جنوبی هر کدام برگزار شد. این جام جهانی فوتبال نخستین و تنها حضور کوبا و اندونزی «در ان زمان هند شرقی هلند» بود.

 

در مجموع از 10 مکان در 9 شهر برای میزبانی جام جهانی فوتبال استفاده شد. فینال بین ایتالیا و مجارستان در ورزشگاه المپیک کولومب پاریس برگزار شد. چهل و پنج هزار هوادار فوتبال شاهد پیروزی 4-2 ایتالیایی ها با استفاده از پرانتزهای جینو کولاوسی و سیلویو پیولا بودند. پال تیتکوس و گیورگی ساروسی در هدف مجارستان بودند.

 

این نخستین جام جهانی فیفا بود کـه در مرحله پلی آف مقام سوم برگزار شد کـه با پیروزی 4-2 برزیل مقابل سوئد بـه اتمام رسید. لئونیداس «برزیل» با 7 گل بهترین گلزن بود. جام در زیر سایه جنگ جهانی دوم برگزار شد و 12 سال دیگر طول کشید تا دوره بعدی برگزار شود.

 

جام جهانی فوتبال 1950

برنده گان جام جهانی فوتبال از سال 1930 تا سال 2022

پس از 12 سال وقفه، برزیل میزبان بعدی جام جهانی بود. چندین کشور از آمریکای جنوبی و مرکزی، اروپای شرقی و آسیا از این مسابقات کنار رفتند. در نهایت تنها 13 تیم در مسابقات 1950 شرکت کردند. این جام نخستین حضور انگلستان «یا هر کشور وطنی» را رقم زد. همچنین این نخستین جام جهانی بود کـه از تلویزیون پخش شد.

 

شش مکان برای میزبانی مسابقات انتخاب شد. سازمان دهندگان ساختار مسابقات متفاوتی را تطبیق دادند – کـه در ان تیم ها در دور اول بـه چهار گروه تقسیم شدند. سپس برندگان گروه در گروه دیگری قرار گرفتند تا برای جام بجنگند. از این رو، این تنها جام جهانی فیفا بود کـه فینال یک بازی نداشت. در گروه پایانی، اروگوئه قهرمان شد و برزیل نایب قهرمان شد. اسپانیا و سوئد بـه ترتیب چهار تیم برتر را تکمیل کردند. آدمیر از برزیل با 8 گل بـه عنوان بهترین گلزن مسابقات را بـه اتمام رساند و خوان آلبرتو شیافانو با 5 گل دوم شد.

 

جام جهانی فوتبال 1954

برنده گان جام جهانی فوتبال از سال 1930 تا سال 2022

با انتخاب سوئیس بـه عنوان میزبان جام جهانی فوتبال، بار دیگر تمرکز بـه اروپا معطوف شد. 1954 نخستین حضور از کره جنوبی، ترکیه و اسکاتلند بود. کره جنوبی نخستین کشور مستقل آسیایی بود کـه در جام جهانی فوتبال حاضر شد. از شش استادیوم در شش شهر مختلف برای میزبانی این رویداد استفاده شد. این مسابقات بـه فرمت قبلی ترکیبی از بازی هاي‌ رفت و برگشت و حذفی بازگشت. با این حال، حتی در بازی هاي‌ گروهی از زمان اضافه استفاده می شد.

 

این جام جهانی بـه خاطر نسل طلایی مجارستان کـه اسطوره هایي مانند فرنس پوشکاش و ساندور کوچیس را در ان حضور داشتند بـه یاد می آورند. مجارها بـه فینال راه یافتند اما با نتیجه 4 بر 2 مغلوب کشور آلمان غربی شدند. بازی نهایی بـه عنوان معجزه برن بـه یاد می آید.

 

شصت و دو هزار و پانصد نفر در ورزشگاه وانکدورف حضور داشتند کـه کشور آلمان غربی در شرایط بارانی برنده شد. ماکسیمیلیان مارلوک و هلموت ران «x2» پس از برتری زودهنگام پوشکاش و زیبور بـه مجارستان ها، هدف را پیدا کردند کـه بـه فهرست برندگان جام جهانی بپیوندند.

 

همه ی فوتبالیست هاي‌ آلمانی برنده کفش هاي‌ فوتبال آدیداس با گل میخ هاي‌ پیچ شده بودند. بازیکنان مدعی شدند کـه در شرایط مرطوب و گلی تفاوت ایجاد کرده اسـت. در بازی سوم، اتریش با نتیجه 3 بر یک اروگوئه را شکست داد. کوچیس از مجارستان با 11 گل صاحب کفش طلا شد.

 

جام جهانی فوتبال 1958

برنده گان جام جهانی فوتبال از سال 1930 تا سال 2022

مسابقات فوتبال جام جهانی 1958 در اروپا ماند و سوئد بـه عنوان میزبان بعدی انتخاب شد. بازیکنانی مانند ایتالیا، اروگوئه، اسپانیا و بلژیک غایبان قابل توجهی بودند. این جام جهانی فیفا همچنین شاهد نخستین حضور از ولز، ایرلند شمالی و اتحاد جماهیر شوروی بود.

 

این جام بین 12 کشور از اروپا و چهار کشور از آمریکای جنوبی و مرکزی برگزار شد. 12 مکان مختلف برای میزبانی مسابقات استفاده شد. این رویداد پله «در ان زمان 17 ساله» را بـه صحنه جهانی سوق داد. در فینال کـه در ورزشگاه راسوندا – سولنا برگزار شد، برزیل با نتیجه 5-2 میزبان را شکست داد. 49737 نفر دراین بازی حضور داشتند.

 

پله «x2»؛ واوا «x2» و ماریو زاگالو برای برندگان جام جهانی گلزنی کردند و نیلز لیدهولم و توره سیمونسون در هدف سوئدی ها بودند. فرانسه با شکست کشور آلمان غربی بـه مقام سوم دست یافت. جاست فونتن «فرانسه» با 13 گل بـه عنوان بهترین گلزن شناخته شد.

 

جام جهانی فوتبال 1962

برنده گان جام جهانی فوتبال از سال 1930 تا سال 2022

جام جهانی 1962 برای هفتمین دوره خود، بـه آمریکای جنوبی بازگشت. اینبار شیلی میزبان بود. همه ی کشور های شرکت کننده یا از اروپا یا کشور آمریکا بودند. متأسفانه این مسابقات در داخل و خارج از زمین فوتبال با جو مسموم همراه شد. بازی افتتاحیه بین میزبان و ایتالیا بعد ها بـه نبرد سانتیاگو مشهور شد.

 

از چهار مکان مختلف برای میزبانی مسابقات استفاده شد. فینال بین برزیل و چکسلواکی مدافع عنوان قهرمانی در ورزشگاه ناسیونال – سانتیاگو برگزار شد. برزیلی ها با پیروزی 3-1 در حضور 68679 هوادار از عنوان قهرمانی خود دفاع کردند. آماریلدو، زیتو و واوا برای میزبان جام جهانی فوتبال گلزنی کردند و یوزف ماسوپوست یک گل برای چکسلواکی پاسخ داد. شیلی در مرحله پلی آف سوم با نتیجه یک بر صفر یوگسلاوی را شکست داد. فلوریان آلبرت، گارینشا، والنتین ایوانوف، درازان یرکوویچ، لئونل سانچز و واوا هر کدام با 4 گل بهترین گلزنان بودند.

 

جام جهانی فوتبال 1966

برنده گان جام جهانی فوتبال از سال 1930 تا سال 2022

درسال 1966؛ انگلستان نخستین کشور میزبان انگلیسی زبان بود کـه میزبان جام جهانی فوتبال شد. کره شمالی و پرتغال نخستین بازی خودرا داشتند در حالی کـه سی و یک کشور آفریقایی ان را بـه دلیل نبود مکان هاي‌ تضمین شده برای قاره خود تحریم کردند. از هشت مکان مختلف برای میزبانی این رویداد استفاده شد کـه استادیوم ومبلی بزرگ ترین آنهاست. میزبان در فینال با حضور 96924 تماشاگر در ومبلی بـه مصاف کشور آلمان غربی رفت.

 

سه شیرهای آلف رمزی پس از وقت اضافه با نتیجه 4-2 پیروز شدند. سر جفری هرست هت تریک کرد، از جمله یک گل در وقت اضافه. گل باقیمانده میزبان را مارتین پیترز بـه ثمر رساند. برای کشور آلمان غربی، هلموت هالر و ولفگانگ وبر در زمان استاندارد بـه گل رسیدند. در مرحله پلی آف مقام سوم، پرتغال با نتیجه 2-1 مقابل شوروی پیروز شد. اوزبیو از پرتغال بهترین بازیکن بودو با 9 گل کفش طلا را از ان خود کرد.

 

جام جهانی فوتبال 1970

برنده گان جام جهانی فوتبال از سال 1930 تا سال 2022                  

کشور مکزیک میزبان نهمین دوره جام جهانی فوتبال درسال 1970 بود. این نخستین جام جهانی فوتبال بود کـه خارج از اروپا و کشور آمریکا برگزار شد. السالوادور، اسرائیل و مراکش نخستین بازی خودرا داشتند. این تورنمنت بـه خاطر فوتبال هجومی و روانش بـه یاد می آید. با پله، کلودآلدو، جرسون، ژایرزینیو، ریولینو و توستائو، تیم برزیلی هنوز از نظر بسیاری بهترین تیم فوتبالی اسـت کـه در جام‌هاي‌ جهانی بازی کرده اسـت.

 

از پنج مکان مختلف برای میزبانی این رویداد استفاده شد و فینال در استادیو آزتکا، مکزیکو سیتی برگزار شد. برزیلی‌ها در مقابل تماشاگران 107412 نفری، سومین جام جهانی فوتبال خودرا با شکست 4-1 ایتالیا بـه دست آوردند. پپه، گرسون، ژایرزینیو و کارلوس آلبرتو برای قهرمان جام جهانی گلزنی کردند و روبرتو بونینسینا گل تسلیت بخش را بـه ثمر رساند. کشور آلمان غربی با نتیجه یک بر صفر اروگوئه را شکست داد و بـه مقام سوم دست یافت. گرد مولر از کشور آلمان غربی با ده گل صاحب کفش طلا شد.

 

جام جهانی فوتبال 1974

برنده گان جام جهانی فوتبال از سال 1930 تا سال 2022

کشور آلمان غربی حق میزبانی جام جهانی 1974 را بـه دست آورد. دراین جام جهانی فیفا قالب جدیدی امتحان شد. دور اول مانند قبل باقی ماند، اما مرحله یک چهارم نهایی و نیمه نهایی با فرمت رفت و برگشتی متشکل از دو گروه چهار تیمی جای گزین شد. برندگان این دو گروه در فینال بـه مصاف هم رفتند. دراین جام نخستین حضور استرالیا، کشور آلمان شرقی، هائیتی و زئیر برگزار شد.

 

نسخه 1974 بـه خاطر بازی توتال فوتبال کـه توسط تیم هلندی بـه نمایش گذاشته شد و ظهور یوهان کرایوف بـه یادگار مانده اسـت. این رویداد در بیش از نه مکان مختلف برگزار شد. در فینال، کشور میزبان با نتیجه 2 بر یک تیم ملی هلند را شکست داد.

 

75200 تماشاگر بازی فوتبال را در المپیاستادیون مونیخ تماشا کردند. یوهانس نیسکنس زودهنگام هلندی ها را از طریق پنالتی پیش انداخت. با این حال، پل برایتنر خیلی زود از طریق پنالتی بـه تساوی رسید و گرد مولر ان را برای میزبان بـه ارمغان آورد. در مرحله پلی آف لهستان با نتیجه یک بر صفر برزیل را شکست داد. گرزگورز لاتو از لهستان با هفت گل کفش طلا را بالای سر برد.

 

جام جهانی فوتبال 1978

برنده گان جام جهانی فوتبال از سال 1930 تا سال 2022

جام جهانی فوتبال 1978 بـه آمریکای جنوبی بازگشت، زیرا آرژانتین حق میزبانی یازدهمین دوره را داشت. این آخرین تورنمنت فوتبال جام جهانی بود کـه در ان 16 تیم حضور داشتند، زیرا فیفا از دوره بعدی تعداد ان را بـه 24 تیم افزایش داد. این مسابقات تحت الشعاع کودتای نظامی سال 1976 و دیکتاتوری متعاقب ان در آرژانتین قرار گرفت. در نتیجه، این نسخه همچنین بـه عنوان کثیف ترین جام جهانی تمام دوران شناخته می‌شود.

 

این مسابقات در بیش از شش مکان در پنج شهر برگزار شد. در فینال کـه در استادیوم مونومنتال – بوئنوس آیرس برگزار شد، آرژانتین پس از وقت‌هاي‌ اضافه با نتیجه 3-1 مقابل ارنست هاپل هلند بـه پیروزی رسید. ماریو کمپس دو گل بـه ثمر رساند – یکبار در وقت هاي‌ عادی و یک‌بار در وقت هاي‌ اضافه. ریکاردو برتونی نیز در وقت هاي‌ اضافه بـه گل رسید. تک گل هلندی ها را دیرک نانینگا بـه ثمر رساند. این در حالی اسـت کـه برزیل در دیدار رده بندی با نتیجه 2-1 ایتالیا را شکست داد. کمپس با 6 گل بهترین گلزن بود.

 

جام جهانی فوتبال 1982

برنده گان جام جهانی فوتبال از سال 1930 تا سال 2022

اسپانیا میزبان جام جهانی فوتبال 1982 بود. دراین جام 24 تیم حضور داشتند و الجزایر، کامرون، هندوراس، کویت و نیوزلند نخستین حضور خودرا داشتند. این آخرین جام جهانی بود کـه در مرحله دوم از سیستم رفت و برگشت استفاده کرد.

 

این رویداد در بیش از 17 استادیوم در 14 شهر مختلف برگزار شد. همه ی نیمه نهایی ها اروپایی بودند. ایتالیا در فینال با نتیجه 3-1 کشور آلمان غربی را شکست داد و برای سومین بار قهرمان جام جهانی شد. فینال در سانتیاگو برنابئو در مادرید ودر حضور 90000 تماشاگر برگزار شد. پائولو روسی، مارکو تاردلی و الساندرو آلتوبلی برای آتزوری و پل برایتنر یک گل برای کشور آلمان غربی بـه ثمر رساندند. لهستان 3-2 فرانسه را شکست داد و مدال برنز را از ان خود کرد. پائولو روسی نیز با 6 گل برنده کفش طلا شد.

 

جام جهانی فوتبال 1986

برنده گان جام جهانی فوتبال از سال 1930 تا سال 2022

کشور مکزیک بـه عنوان میزبان دومین جام جهانی فوتبال انتخاب شد. تعداد کشور های شرکت کننده 24 کشور باقی ماند، اما ساختار تغییر کرد تا برای نخستین بار امکان بازی هاي‌ مرحله یک هشتم حذفی فراهم شود. کانادا، دانمارک و عراق نخستین حضور خود دراین مسابقات را داشتند.

 

این تورنمنت بـه خاطر درخشندگی دیگو مارادونا کـه گل «دست خدا» و گل انفرادی مشهور بـه انگلیس در مرحله یک چهارم نهایی را بـه ثمر رساند، بـه یاد می آید. این رویداد در بیش از 12 سالن در 11 شهر برگزار شد و همچنین شاهد پدیده موج کشور مکزیک بود.

 

آرژانتین در فینال در ورزشگاه آزتکا مکزیکوسیتی کشور آلمان غربی رابا نتیجه 3 بر 2 شکست داد. رکورد 114600 تماشاگر در ورزشگاه حضور داشتند. خوزه براون، خورخه والدانو و خورخه بوروچاگا برای آرژانتین گلزنی کردند. کارل هاینز رومنیگه و رودی ولر گل هاي‌ کشور آلمان غربی را بـه ثمر رساندند. در مرحله پلی آف رده سوم، فرانسه پس از وقت اضافه 4 بر 2 بلژیک را شکست داد. گری لینهکر از انگلیس با شش گل در مسابقات جام جهانی فوتبال 1986 کفش طلا را بـه دست آورد.

 

بیشتر بخوانید: سایت شرط بندی رولکس بت «Rolexbet» ادرس جدید و شارژ اولیه کم با بونوس هدیه

 

جام جهانی فوتبال 1990

برنده گان جام جهانی فوتبال از سال 1930 تا سال 2022

ایتالیا میزبان جام جهانی فوتبال 1990 بود. کشورهایی مانند کشور آلمان غربی، اتحاد جماهیر شوروی، چکسلواکی و یوگسلاوی آخرین حضور خودرا داشتند زیرا این رویداد بـه زودی با سقوط بلوک اروپای شرقی دنبال شد. کاستاریکا، ایرلند و امارات متحده عربی نخستین بازی خودرا انجام دادند.

 

این جام جهانی از نظر فوتبالی ضعیف محاسبه شد و همان‌ گونه رکورد کمترین گل زده را در اختیار دارد. متعاقباً منجر بـه معرفی قانون پشت پاس و سه امتیاز برای برد شد. همچنین این نخستین جام جهانی بود کـه از تلویزیون HDTV پخش شد. این رویداد در بیش از 12 مکان مختلف در 12 شهر برگزار شد.

 

در فینال کشور آلمان غربی با نتیجه یک بر صفر آرژانتین را شکست داد و سومین عنوان قهرمانی خودرا از ان خود کرد. فینال جام جهانی 1990 در ورزشگاه المپیک رم ودر حضور 73603 تماشاگر برگزار شد. تک گل را آندریاس برمه از روی نقطه پنالتی بـه ثمر رساند. در دیدار رده سوم، ایتالیا با نتیجه 2 بر 1 تیم بابی رابسون انگلیس را شکست داد. در حالی کـه کشور آلمان غربی قهرمان جام جهانی 1990 بود، سالواتوره شیلاچی ایتالیایی با 6 گل برنده کفش طلا شد.

 

جام جهانی فوتبال 1994

برنده گان جام جهانی فوتبال از سال 1930 تا سال 2022

ایالات متحده کشور آمریکا میزبان جام جهانی فوتبال مردان درسال 1994 پس از برگزاری نخستین جام جهانی زنان درسال 1991 بود. این جام موفق‌ترین جام جهانی تا کنون بـه حساب می آید و رکورد تعداد تماشاگران را بـه خود جذب کرد. این تورنمنت پذیرای سه شرکت کننده بود – یونان، نیجریه و عربستان سعودی. علاوه بر این، یک تیم ملی متحد کشور آلمان برای نخستین بار از سال 1938 شرکت کرد و روسیه نیز نخستین حضور خودرا پس از انحلال اتحاد جماهیر شوروی انجام داد.

 

نه شهر مختلف میزبان این رویداد بودند. با توجه بـه استادیوم هایي با ظرفیت هاي‌ بزرگ، این جام جهانی فوتبال چندین رکورد تماشا را بـه نام خود ثبت کرد. فینال در رز باول پاسادنا برگزار شد و 94194 هوادار در ان حضور داشتند. برزیل در ضربات پنالتی ایتالیا را شکست داد کـه این بازی در وقت اضافه بدون گل بـه اتمام رسید. در مرحله پلی آف سوم، سوئد با نتیجه 4 بر صفر مقابل بلغارستان پیروز شد. هریستو استویچکوف «بلغارستان» و اولگ سالنکو «روسیه» شش گل بـه ثمر رساندند و کفش طلا را تقسیم کردند.

 

جام جهانی فوتبال 1998

برنده گان جام جهانی فوتبال از سال 1930 تا سال 2022

جام جهانی فوتبال 1998 بـه میزبانی فرانسه نخستین جامی بود کـه 32 کشور در ان حضور داشتند. در نتیجه، کرواسی، جامائیکا، ژاپن و آفریقای جنوبی در جام جهانی فوتبال حضور داشتند. این نسخه همچنین شاهد معرفی قانون گلدن گل بود.

 

از ده مکان مختلف برای میزبانی مسابقات استفاده شد. زین الدین زیدان با هدایت فرانسه در فینال برزیل را 3-0 شکست داد و نخستین قهرمانی خود در جام جهانی را بـه دست آورد. فینال در ورزشگاه دو فرانس پاریس برگزار شد و 80 هزار تماشاگر ان را تماشا کردند. زیدان در نیمه اول یک دو گل بـه ثمر رساند و امانوئل پتی یک گل دیگر در زمان مصدومیت بـه ثمر رساند. در مرحله پلی آف سوم، کرواسی با نتیجه 2 بر صفر هلند را شکست داد. داوور شوکر از کرواسی با بـه ثمر رساندن 6 گل کفش طلا را از ان خود کرد.

 

جام جهانی فوتبال 2002

برنده گان جام جهانی فوتبال از سال 1930 تا سال 2022

کره جنوبی و ژاپن درسال 2002 میزبان مشترک جام جهانی فوتبال بودند. این نخستین جام جهانی بود کـه در خارج از اروپا و ایالات امریکا برگزار شد و نخستین جام جهانی بود کـه بـه طور مشترک توسط چندین کشور برگزار شد. چین، اکوادور، سنگال و اسلوونی برای نخستین بار جواز حضور در مسابقات را کسب کردند، در حالی کـه هلند غایب قابل توجه بود.

 

کل مسابقات در 20 سالن مختلف در دو کشور برگزار شد. در پشت برخی نتایج بحث برانگیز، کره جنوبی بـه نیمه نهایی رسید و نخستین کشور خارج از اروپا و ایالات امریکا شد. فینال جام جهانی 2002 بین برزیل و کشور آلمان در ورزشگاه بین المللی یوکوهاما برگزار شد.

 

شصت و نه هزار و بیست و نه هوادار تماشا کردند کـه برزیل بـه رهبری رونالدو بـه اسانی مدعی پیروزی 2-0 شد و پنجمین عنوان خودرا بـه دست آورد و قهرمان جام جهانی 2002 شد. رونالدو کـه هردو گل را در فینال بـه ثمر رساند، با 8 گل در مجموع کفش طلا را بـه دست آورد. در مرحله پلی آف سوم، ترکیه با نتیجه 3 بر 2 کره جنوبی را شکست داد.

 

جام جهانی فوتبال 2006

برنده گان جام جهانی فوتبال از سال 1930 تا سال 2022

کشور آلمان حق میزبانی هجدهمین دوره را بـه دست آورد. این مسابقات در 12 سالن برگزار شد. آنگولا، جمهوری چک، غنا، ساحل عاج، توگو، ترینیداد و توباگو، اوکراین، صربستان و مونته نگرو برای نخستین بار در مسابقات فیفا حضور داشتند.

 

کشور آلمان محبوبیت قهرمانی را داشت، اما آن ها در نیمه نهایی پس از وقت هاي‌ اضافی بـه ایتالیا سقوط کردند. ایتالیا و فرانسه در المپیاستادیون برلین بـه فینال راه یافتند. در مقابل 69000 تماشاگر برای فینال جام جهانی 2006؛ تیم ملی ایتالیا پس از پایان بازی فینال با نتیجه 1-1 در ضربات پنالتی پیروز شد و قهرمان جام جهانی 2006 شد.

 

زین الدین زیدان از روی نقطه در دقیقه 7 گلزنی کرد و ایتالیا توسط مارکو ماتراتزی در دقیقه 19 بازی را بـه تساوی کشاند. در وقت اضافه، زیدان بـه دلیل ضربه سر بدنامش بـه ماتراتزی از زمین اخراج شد. در مقام سوم، کشور آلمان 3-1 پرتغال را شکست داد. میروسلاو کلوزه آلمانی با 5 گل در جام جهانی 2006 کفش طلا را بـه دست آورد.

 

جام جهانی فوتبال 2010

برنده گان جام جهانی فوتبال از سال 1930 تا سال 2022

حق میزبانی جام جهانی 2010 بـه آفریقای جنوبی اعطا شد. این نخستین جام جهانی بود کـه در قاره آفریقا برگزار شد. این مسابقات در 10 سالن مختلف در 9 شهر برگزار شد. کشور های تازه تاسیس اسلواکی و صربستان نخستین حضور خودرا در نمایش فیفا انجام دادند. کره شمالی بـه دومین حضور خود در جام جهانی راه یافت. اسپانیا برنده مسابقات بودو انها با ادعای پیروزی 1-0 در وقت اضافه مقابل هلند در فینال، بـه این نتیجه رسیدند.

 

فینال جام جهانی فوتبال در استادیوم ساکر سیتی «ژوهانسبورگ» با حضور 84490 نفر برگزار شد. آندرس اینیستا تک گل بازی را بـه ثمر رساند. در مرحله پلی آف سوم، کشور آلمان با نتیجه 3 بر 2 اروگوئه را شکست داد. در حالی کـه اسپانیا قهرمان جام جهانی 2010 شد، دیگو فورلان، توماس مولر، وسلی اسنایدر و داوید ویا هر کدام پنج گل بـه ثمر رساندند تا افتخار بهترین گلزن مسابقات را بـه اشتراک بگذارند و تاریخ جام جهانی را ایجاد کنند.

 

جام جهانی فوتبال 2014

برنده گان جام جهانی فوتبال از سال 1930 تا سال 2022

برزیل بـه عنوان میزبان مسابقات جام جهانی فوتبال 2014 انتخاب شد. و برای نخستین بار از سال 1986؛ مهم ترین رویداد فوتبال جهان بـه آمریکای جنوبی منتقل شد.

 

این مسابقات در 12 سالن مختلف در 12 شهر برگزار شد. بوسنی و هرزگوین تنها نخستین بازیکن در میان 32 تیم بود. در یکی از بازی هاي‌ نیمه نهایی تیم ملی کشور آلمان با نتیجه 7 بر 1 برزیل را شکست داد. در فینال، انها پس از وقت‌هاي‌ اضافه یک بر صفر آرژانتین را شکست دادند. فینال در ورزشگاه ماراکانا، ریودوژانیرو برگزار شد.

 

هفتاد و چهار هزار و هفتصد و سی و هشت تماشاگر حضور داشتند تا شاهد قهرمانی ماریو گوتزه در وقت اضافه برای کشور آلمان باشند. با اینکار کشور آلمان نخستین کشور اروپایی شد کـه قهرمان جام جهانی در قاره کشور آمریکا شد. در مرحله پلی آف سوم، هلند با نتیجه 3 بر صفر برزیل را شکست داد. زمانی کـه کشور آلمان فاتح جام جهانی 2014 شد، جیمز رودریگز از کلمبیا با 6 گل کفش طلا را بـه دست آورد و تاریخچه جام جهانی بیشتری را رقم زد.

 

جام جهانی فوتبال 2018

برنده گان جام جهانی فوتبال از سال 1930 تا سال 2022

درسال 2018؛ روسیه بـه آخرین کشور اروپایی تبدیل شد کـه امتیاز میزبانی مسابقات برتر فوتبال را بـه دست آورد. این مسابقات در 12 سالن در 11 شهر برگزار شد.

 

ایسلند و پاناما جدید ترین کشورهایی بودند کـه در جام جهانی فوتبال حضور داشتند. فرانسه پر ستاره با پیروزی 4-2 مقابل کرواسی در فینال دومین قهرمانی خود در جام جهانی را بـه دست آورد. فینال در ورزشگاه لوژنیکی «مسکو» با حضور 78011 تماشاگر در سکوها برگزار شد. ماریو مانژوکیچ مهاجم کروات برای هردو تیم گلزنی کرد.

 

علاوه بر گل بـه خودی مانژوکیچ، آنتوان گریزمان، پل پوگبا و کیلیان امباپه نیز در دروازه فرانسه بودند. دراین بین ایوان پریشیچ گل دوم کرواسی را بـه ثمر رساند. در مرحله پلی آف سوم، بلژیک با نتیجه 2-0 انگلیس را شکست داد. هری کین، مهاجم تیم ملی انگلیس، با شش ضربه برای سه شیرها، کفش طلایی را بـه دست آورد کـه تاریخچه جام جهانی بیشتری را رقم زد.

 

جام جهانی فوتبال 2022

برنده گان جام جهانی فوتبال از سال 1930 تا سال 2022

قطر میزبان جام جهانی 2022 از 21 نوامبر تا 18 دسامبر خواهد بود. جام جهانی 2022 برای نخستین بار در کشور های عربی برگزار میشود. این مسابقات دومین جام جهانی پس از مسابقات سال 2002 در کره جنوبی و ژاپن خواهد بود کـه بـه طور کامل در آسیا برگزار می‌شود. علاوه بر این، این آخرین جام جهانی خواهد بود کـه 32 تیم در ان حضور دارند.

 

این نخستین جام جهانی خواهد بود کـه در ماه هاي‌ می، ژوئن یا جولای بـه دلیل گرمای هوا در قطر در ماه هاي‌ تابستان برگزار نمیشود. در 18 دسامبر، فینال جام جهانی 2022 بین آرژانتین و فرانسه برگزار شد. در هیجان انگیزترین فینال تاریخ جام جهانی 92 سال، آرژانتین بـه لطف لیونل مسی بـه پیروزی رسید.

 

مسی و آنخل دی ماریا بودند کـه آرژانتین را پیش انداختند، اما کیلیان امباپه در اواخر بازی موفق بـه گلزنی شد. با بازگرداندن برتری آرژانتین در وقت اضافه توسط مسی، امباپه دوباره برای فرانسه ضربه زد و هت تریک کرد و بـه ضربات پنالتی رسید. آرژانتین با پیروزی 4-2 جام جهانی و یکی از بهترین بازی هاي‌ تاریخ ورزش را برد.

 

از نظر مساحت، قطر کوچک‌ترین کشوری اسـت کـه میزبان جام جهانی فوتبال بوده اسـت. کوچک‌ ترین کشور بعدی کـه میزبان جام جهانی شد، سوئیس درسال 1954 بود. اندازه سوئیس سه برابر قطر اسـت و تنها بـه جای 32 تیم ملی کنونی برای جام جهانی 2022؛ باید 16 تیم را در خود جای دهد. علاوه بر این، قطر تنها دومین کشوری بود کـه بـه جام جهانی 2022 جام جهانی 2022 رسید، علیرغم این کـه هرگز در دوره قبلی جواز حضور نداشت.

 

بیشتر بخوانید: پله، ستاره فوتبال برزیل در سن 82 سالگی درگذشت + عکس

 

پیشنهاد دوسالانه جام جهانی

برنده گان جام جهانی فوتبال از سال 1930 تا سال 2022

فیفا در 92 سال گذشته هر چهار سال یک‌بار جام جهانی مردان را برگزار کرده اسـت. اگر جیانی اینفانتینو، رئیس فیفا راه خودرا پیدا کند، این سنت می‌تواند تغییر کند: او تلاش می کند تا جام جهانی دوسالانه مردان را هردو سال یکبار برگزار کند.

 

بر اساس گزارش ها، 166 انجمن از 210 انجمن ملی فیفا از ایده جام جهانی دوسالانه حمایت میکنند، همانگونه کـه اکثر طرفداران ان حمایت میکنند. این پیشنهاد جام جهانی دوسالانه بـه هیئت حاکمه اجازه میدهد تا با میزبانی رویداد های بین‌ المللی مهم هرساله کـه توجه جهان را بـه خود جلب می کند و بر چرخه اخبار تسلط دارد، تماس منظم‌تری با هواداران برقرار کند.

 

این امر ارتباط فیفا را درسال‌هایي کـه قبلاً تعطیل بود حفظ میکند و همچنین برند را برای حمایت‌هاي‌ مالی و درآمد در دسترس دید عموم قرار می دهد.

 

بیشترین برد در جام جهانی فوتبال

برنده گان جام جهانی فوتبال از سال 1930 تا سال 2022

در مجموع هشت کشور مختلف موفق بـه کسب معتبرترین جام در فوتبال بین المللی شده اند. برزیل نیرومند آمریکای جنوبی با پنج قهرمانی در صدر جدول قرار دارد. آن ها تنها کشوری هستند کـه تا کنون در هر دوره از مسابقات شرکت کرده اند. بعد از آن ها غول هاي‌ اروپایی کشور آلمان و ایتالیا قراردارند کـه هردو چهار عنوان قهرمانی دارند. بـه لطف درخشندگی لیونل مسی، آرژانتین سه بار قهرمان این مسابقات شده اسـت.

 

فرانسه و اروگوئه هر کدام دو بار موفق بـه کسب این افتخار شده اند. انگلیس و اسپانیا یکبار موفق شده اند. جام جهانی فوتبال توسط یک ملت برنده نمیشود، نه در اروپا یا آمریکای جنوبی. در نبرد اروپا و آمریکای جنوبی، کشور های اروپایی در حال حاضر 12 بر 9 پیشتاز هستند. برزیل با 76 برد از نظر بازی هاي‌ بـه دست آمده در صدر قرار دارد و پس از ان کشور آلمان با 68 برد در رده هاي‌ بعدی قرار دارد. ایتالیا با 47 برد سوم اسـت.

 

حضور در جام جهانی

برنده گان جام جهانی فوتبال از سال 1930 تا سال 2022

جام جهانی فوتبال 1994 بـه میزبانی ایالات متحده، موفق ترین جام جهانی اسـت. این تورنمنت رکورد تعداد تماشاگران را جذب کرد کـه تا حدی بـه خاطر ظرفیت هاي‌ بالاتر از میانگین تمام استادیوم هاي‌ مورد استفاده در مسابقات کمک کرد. هیچ یک از ورزشگاه هاي‌ مورد استفاده در جام جهانی 1994 گنجایش کمتر از 53000 نفر را نداشت. جام جهانی 1994 با توجه بـه تعداد کل تماشاگران، نسخه هاي‌ 2014 «برزیل» و 2006 «کشور آلمان» دنبال می‌شود. ترتیب دقیق برای حضور متوسط صادق اسـت.

 

در مورد فینال هاي‌ جام جهانی فوتبال، فینال 1950 رکورد جذب 173850 تماشاگر را دارد. بازی برزیل و اروگوئه در ورزشگاه ماراکانا – ریودوژانیرو برگزار شد. این یک فینال معمولی نبود، بلکه یک مسابقه تعیین کننده در فرمت رفت و برگشت بود.

 

فینال هاي‌ 1986 و 1970 کـه در ورزشگاه آزتکا – مکزیکو سیتی برگزار شد، 114600 و 108192 تماشاگر را بـه خود اختصاص داد. فینال قطر درسال 2022 88966 تماشاگر داشت کـه بیشتر هواداران آرژانتینی بودند.

 

بیشترین گل در یک جام جهانی

برنده گان جام جهانی فوتبال از سال 1930 تا سال 2022

جام جهانی 2022 رکورد بیشترین تعداد گل – 172 گل در 64 بازی – میانگین 2.69 گل در هر بازی را دارد. جام جهانی 1998 و جام جهانی فوتبال 2014 بیشترین تعداد گل را بـه ثبت رساندند – 171. جام جهانی 2018 با 169 گل در رده سوم قرار دارد.

 

با این حال، وقتی صحبت از میانگین گل/بازی بـه میان می آید، جام جهانی 1954 بالاترین جایگاه را نشان می دهد. جام جهانی کـه در سوئیس برگزار شد بـه طور میانگین در هر بازی 5.38 گل بـه ثمر رسید. این رگبار اهداف در درجه اول بـه دلیل قالب جدید ان بود.

 

دراین قالب منحصر بـه فرد، تیم ها بـه چهار گروه تقسیم شدند کـه هر گروه شامل دو طرف دانه دار و دو طرف بدون دانه بود. علاوه بر این، فیکسچرهای گروهی فقط بین دو طرف دانه‌دار و بدون دانه بـه رقابت پرداختند. این منجر بـه چندین پیروزی قابل توجه یک طرفه شد. بـه عنوان مثال کره جنوبی در دو بازی خود 16 گل دریافت کرده اسـت.

 

جام جهانی فوتبال 1938 فرانسه با 4.67 گل در هر بازی، ودر سال 1934؛ 4.12 گل در هر بازی بـه ثمر رسید.

 

بیشترین حضور در جام جهانی فوتبال

برنده گان جام جهانی فوتبال از سال 1930 تا سال 2022

لوتار ماتائوس کاپیتان سابق تیم ملی کشور آلمان رکورددار بیشترین حضور در جام جهانی بود. او 25 بازی در پنج جام جهانی از سال 1982 تا 1998 انجام داد ودر سال 1990 بخشی از تیم پیروز شد. این درسال 2022 توسط لئو مسی شکست خورد، کـه بیست و ششمین و آخرین بازی خودرا در فینال 2022 مقابل فرانسه انجام داد.

 

میروسلاو کلوزه آلمانی نیز با 24 بازی در رده دوم قرار دارد. او این حضور را در چهار جام از سال 2002 تا 2014 گرد آوری کرد.

 

پائولو مالدینی، مدافع میانی مشهور ایتالیایی با 23 بازی درسال هاي‌ 1990-2002 در رده سوم قرار دارد.

 

گلزنان برتر فوتبال جام جهانی

برنده گان جام جهانی فوتبال از سال 1930 تا سال 2022

میروسلاو کلوزه مهاجم سابق آلمانی با 16 گل بهترین گلزن جام جهانی فوتبال اسـت. او همچنین درسال 2006 برنده کفش طلا شد.

 

اسطوره برزیلی رونالدو با 15 گل در رده دوم قرار دارد. این مهاجم مشهور درسال 2002 کفش طلا را بلند کرد.

 

گرد مولر بزرگ آلمانی تنها دو جام جهانی درسال هاي‌ 1970 و 1974 بازی کرد، اما او 14 گل بـه ثمر رساند. در همین حال، مهاجم فرانسوی جاست فونتن تنها بـه مسابقات 1958 نیاز داشت تا 13 ضربه را جمع کند. لئو مسی 13 گل WC را در پنج تورنمنت بـه اتمام رساند.

 

پله اسطوره برزیلی در چهار بازی خود در جام جهانی 12 گل بـه ثمر رسانده اسـت. کیلیان امباپه در 14 بازی 12 گل بـه ثمر رسانده اسـت.

 

در پایان

ما امیدواریم از این مقاله دنیا بت در دنیای فوتبال لذت برده باشید. جهت ورود بـه سایت شرط بندی معتبر بر روی لینک سبز رنگ زیر کلیک نمایید.

ورود به سایت شرط بندی
سایت سیگاری بت یورو بت